Jaký bude vývoj cen nemovitostí v roce 2022?

Chcete vědět více o předpokládaném vývoji cen nemovitostí či máte zájem o okamžitý prodej nemovitosti? Kontaktujte nás:

tel: 775 557 883

mail: hanacek@realitybezproblemu.cz

GARANCE NEJNIŽŠÍ PROVIZE VE VAŠÍ LOKALITĚ

Přemýšlíte nad nákupem nebo prodejem nemovitosti nebo jste investor a zajímáte se, jaký bude vývoj cen nemovitostí v roce 2022 v ČR? Pak je tento článek právě pro vás! Zjistíte v něm vše o aktuální situaci i o následném vývoji cen nemovitostí u nás.

Podle průzkumu Eurostatu v Česku ve druhém čtvrtletí roku 2021 vzrostly ceny rezidenčních nemovitostí meziročně v průměru o 14,5 %. Šlo o třetí nejrychlejší růst cen v Evropské unii a největší růst cen nemovitostí u nás za posledních 6 let.

Jak doplňuje analytik ČSOB Petr Dufek: „Nejenže jsou nyní byty v Česku nejdražší v historii, ale současně jejich cena v meziročním srovnání roste nejrychleji. Jejich ceny jsou nyní téměř o tři čtvrtiny vyšší než v roce 2015.“ Proč je tomu tak?

Proč zdražují nemovitosti?

Jedním z hlavních důvodů zdražování nemovitostí v roce 2021 byla extrémně pomalá výstavba nových bytů. Povolovací proces u nás trvá mnohdy i roky. Ruku v ruce s tím šla vysoká poptávka, relativně dostupné hypotéky i vnímání nemovitosti jako bezpečné investice, která chrání před stále více rostoucí inflací. V závěru roku dosahovala inflace hodnoty 6,6 % a má být hůř.

V minulém roce se pak k tomuto trendu připojil i nedostatek kvalifikované pracovní síly, a hlavně enormní zdražování stavebních materiálů i zpoždění jejich dodávek. Cena stavebního materiálu v roce 2021 vzrostla v průměru o 10,9 % a podle odborníků má tento trend pokračovat i v letošním roce. Jaký tedy bude předpokládaný vývoj cen nemovitostí v roce 2022?

Jak se bude vyvíjet cena nemovitostí v ČR v roce 2022?

Ani v novém roce neočekávejte pokles cen nemovitostí, ale jen zpomalení růstu jejich cen. Vede k tomu právě prudký nárůst cen nemovitostí i zdražování hypoték. Jejich úrokové sazby v minulém roce dvakrát zvedla Česká národní banka. Nejprve na 2,75 % a před Vánoci ještě na 3,75 %. Odhaduje se, že úrokové sazby budou růst i v novém roce. Mimo to se ČNB vrátila po půl roce opět i k limitům na nové hypotéční úvěry. Znovu musí mít žadatelé v hotovosti alespoň 20 % z ceny nemovitosti (LTV), na splátky svých dluhů nesmí vynaložit více než 45 % čistého měsíčního příjmu (DSTI) a půjčka nesmí přesáhnout 8,5násobku ročního čistého příjmu žadatele (DTI). To vše povede k tomu, že čím dál méně lidí dosáhne na vlastní bydlení, bude klesat počet zájemců o něj, růst cen zpomalí a opět začne růst nabídka nemovitostí.

To potvrzuje i analytik ČSOB Petr Dufka: “I když se situace začíná měnit – ať už kvůli zdražení peněz, nebo oživení výstavby – asi nelze očekávat na českém trhu brzké zlevnění bytů. K tomu by mohlo dojít teprve tehdy, pokud by nabídka vzrostla ještě výrazněji než doposud nebo pokud by se ekonomika opět zadrhla a lidé by začali přehodnocovat své investice.”

Finanční dostupnost vlastního bydlení je čím dál horší

Obtíže, s jakými dnes lidé finančně dosahují na vlastní bydlení, ilustruje také Index dostupnosti bytů. Ten je kombinací průměrné ceny typického bytu a týdenních hypotečních úrokových sazeb. Čím je tento index vyšší, tím je horší finanční dostupnost bytů. Na začátku roku 2022 zatím index dosáhl svého vrcholu. Také to ukazuje, že o předražené nemovitosti bude čím dál menší zájem a jejich ceny nebudou již tak extrémně růst.

Jak se budou vyvíjet ceny bytů v Praze a v Brně v roce 2022?

Také v Praze nebo v Brně odborníci počítají pouze se zpomalením růstu cen nemovitostí. Zatímco například v Brně byla ještě v roce 2019 cena za m2 73 378 Kč, na konci roku 2021 dosáhla již 111 525 Kč. Cena za m2 tam za poslední tři roky vzrostla o 52 %.

Podobný nárůst jsme zaznamenali také v Praze, kde ještě na začátku roku 2019 dosahovala cena za m2 104 666 Kč, kdežto na konci roku 2021 již 137 518 Kč. Průměrná cena m2 tu tedy zaznamenala 31 % nárůst. Nejvyšší cenu za m2, jak uvádí Trigema, pak dosáhly byty v Praze 2. Tam byla cena 177 528 Kč. Nejlevnější byty naopak byly v Praze 9 s průměrnou cenou 127 657 Kč za m2.

Investice do bytů v Praze a v Brně tedy přinesla své plody a ač jejich ceny již tolik růst nebudou, nepředpokládáme ani jejich pokles. Dvojnásob to platí pro byty 2+kk nebo 3+kk, o něž mají zájem i investoři.

Jak se budou vyvíjet ceny pozemků v roce 2022?

Také vývoj cen pozemků byl v roce 2021 rekordní. Ty podle HB Indexu meziročně zdražily o 21,9 %. Jedná se přitom o nejvyšší nárůst za deset let trvající historii indexu. Také zde pravděpodobně nastane zbrzdění dalšího růstu, ale i v roce 2022 se dá očekávat, že jejich ceny dále porostou.

Jak se bude vyvíjet cena rezidenčních nemovitostí v roce 2022?

Stejný vývoj zaznamenaly také rezidenční nemovitosti, jejichž ceny dle toho samého indexu vzrostlymeziročně o 15,9 %. Jedná se opět o nejvyšší nárůst za posledních deset let. A ani zde neočekáváme v roce 2022 pokles cen, ale pouze zpomalení jejich růstu. Největší zájem byl zejména o rodinné domy v dobrém technickém stavu i stavby k rekonstrukci. Zvýšil se i zájem o rodinné domy vzdálenější od velkých měst. Zájemce motivuje jejich nižší cena.

Kdy začnou klesat ceny nemovitostí?

Dle předešlých odstavců je vám již jasné, že realitní trh v roce 2022 nebude klesat, ale zaznamená spíše jen zpomalení růstu cen nemovitostí. Růst se podle odhadů ustálí ve druhém čtvrtletí roku 2022 na hodnotě mezi pěti až deseti procenty. Zpomalit ho však může ještě další předpokládaný zásah České národní banky. Podle odhadů mají úrokový sazby vyrůst na pět, nebo dokonce až šest procent.

Zásadní ránu pro snížení růstu cen nemovitostí může přinést také nový stavební zákon, který by umožnil získat rychleji stavební povolení a tím uspíšit výstavbu nových bytů či domů. Díky tomu by vzrostla současná velmi nízká nabídka. Pokud se tedy ptáte, jak to bude s cenami bytů či kdy koupit nemovitost za lepší cenu, odpověď je jasná, výhodnější ceny jsou stále v nedohlednu.

To potvrzuje i největší tuzemský stavitel bytů a majitel společnosti Central Group Dušan Kunovský: „V roce 2022 očekáváme mírný propad v počtu prodaných bytů a také pozvolný růst nabídky. Ceny nových bytů ale porostou i nadále, i když by to už nemělo být takovým tempem. Mělo by to být spíše v rozmezí pěti až deseti procent.“ Podobný názor má také ředitel Maxima Reality Vladimír Zuzák, který si myslí, že se v naprosté většině republiky růst cen bytů ustálí v podstatě na tempu jen o pár procent nad inflací.

Kde i nadále výrazně porostou ceny bytů a domů?

Výrazný růst cen nemovitostí můžeme očekávat v podhodnocených regionech či v jedinečných lokalitách (Praha apod.). To potvrzuje i ředitel Maxima Reality Vladimíra Zuzák, který tvrdí: „Rychlý růst může pokračovat v podhodnocených regionech severních Čech a Moravy, zároveň se nezastaví segment kvalitních bytů nebo bytů v jedinečných lokalitách. Růst budou i ceny novostaveb.”

Co znamená zpomalení růstu pro prodejce nemovitostí?

Odborníci předpokládají, že o nemovitosti bude menší zájem a jejich prodejní doba se prodlouží. Vinu na tom bude mít právě kombinace rekordní výše jejich cen i další růst sazeb hypoték, což znemožní zejména střední třídě pořídit si drahé bydlení.

Kdy praskne realitní bublina?

Ač tedy už několik let mnozí odborníci straší, že praskne realitní bublina a Česká národní banka stále mluví o tom, že nemovitosti jsou u nás o 25-30 % nadhodnocené, ani letos nelze očekávat její prasknutí. Vlastníci nemovitostí však mohou očekávat pokles růstu cen nemovitostí. Růst bude dosahovat hodnot na úrovní inflace či lehce vyšších. Další výraznou změnou bude pokles zájmu o nemovitosti i výrazně delší doba prodeje. Pokud tedy patříte k těm, co chtějí prodat, možná je ten nejvyšší čas. Jestliže navíc spěcháte a chcete prodat ihned, mohla by vám pomoci např. služba okamžitý výkup nemovitosti.

Chcete vědět více o předpokládaném vývoji cen nemovitostí či máte zájem o okamžitý prodej nemovitosti? Kontaktujte nás:

tel: 775 557 883

mail: hanacek@realitybezproblemu.cz

GARANCE NEJNIŽŠÍ PROVIZE VE VAŠÍ LOKALITĚ

Zdroje:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-reality-ceny-nemovitosti-uz-neporostou-jako-loni-protoze-na-ne-vetsina-nebude-mit-183138
https://forbes.cz/sbohem-hypoteky-co-cekat-na-letosnim-realitnim-trhu/