Přísnější hypotéky jsou tu! Spočítejte si na jaký byt či dům dosáhnete.

Od 1. října 2018 platí další z restrikcí České národní banky (ČNB). Ta upravuje pravidla pro získání hypoték. Cena nemovitosti i výše měsíční splátky hypotéky dozná velkých omezení. Spočítejte si, na jakou nemovitost s novými pravidly dosáhnete vy.

ČNB již v červnu letošního roku avizovala zpřísnění podmínek pro získání hypotečního úvěru, která začínají platit právě dnes, tedy 1. října 2018. Výše hypotéky by nově neměla přesáhnout devítinásobek ročního čistého příjmu žadatele. Ten zároveň nemůže na splátku vynaložit více než 45 % ze svého čistého měsíčního příjmu.

Hlavním důvodem je snaha omezit trh z důvodu rychlého růstu cen nemovitostí i objemu úvěrů na bydlení. V situaci, kdy by došlo ke zhoršení ekonomického vývoje by se řada domácností s neúměrně vysokou splátkou mohla dostat do problémů s jejím splacením. Jde tak především o ochranu rodin, které nemají dostatečně vysoké příjmy.

„S tím, jak růst cen bydlení předstihuje zvyšování příjmů domácností, se dlužníci stávají zranitelnějšími. Zároveň roste pravděpodobnost, že o úvěr budou čím dál více usilovat rizikovější žadatelé,“ uvedl již před časem guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Nová pravidla

  • Měsíční splátka nesmí přesáhnout 45 % měsíčního čistého příjmu,
  • celková výše dluhu musí být do devítinásobku čistého ročního příjmu,
  • hypotéky s LTV (výše úvěru k hodnotě zastavené nemovitosti) nad 80 % budou jen velmi ojedinělé.

Kalkulačka pro výpočet odkaz ZDE:

Data z formuláře jsou jen vaše, nikam je neukládáme. Výpočet je jen orientační a dochází v něm k zaokrouhlování. Nemusí tak odpovídat skutečně dosažitelné částky.

Naše jednoduchá kalkulačka vám vypočítá výši ceny nemovitosti, na kterou byste vzhledem k vašemu čistému příjmu mohli nyní dosáhnout. Zároveň vám ukáže výši vlastních úspor a maximální měsíční splátku.

Jediný údaje, který je třeba zadat je váš čistý měsíční příjem. Upravit si můžete výši úrokové sazby nebo délku splácení. My jsme vám přednastavili průměrnou úrokovou sazbu, která byla naměřena letos v srpnu tj. 2,53 %. Při orientačním výpočtu však doporučujeme počítat s vyšší sazbou (okolo 2,80 %).

Příklad: Žadatel s čistým příjmem v celorepublikovém průměru okolo 31 tis. Kč (tj. cca 23 000 Kč čistého) si bude moci půjčit na nemovitost v ceně přibližně 3 100 000 Kč, jeho splátka bude maximálně 10 200 Kč a z vlastních úspor bude muset vynaložit necelých 630 tis. Kč.

 

Zdroj: reality.idnes.cz